logo-mini

چرا ما از جواهرات و زیورآلات استفاده می‌کنیم؟-قسمت دوم

چرا ما از جواهرات و زیورآلات استفاده می‌کنیم؟-قسمت دوم

در مقاله‌ی قبلی راجب تاریخ استفاده زیور آلات به هم صحبت کردیم و دیدیم که از ابتداری تاریخ استفاده از زیور آلات مرسوم بوده.

اما هنوز این سوال وجود داره که چرا ما از آن ها استفاده می‌کنیم؟ با ما در این مقاله همراه باشید.

 

امروزه استفاده از زیورآلات  برای بسیاری از مردم تبدیل به کاری روتین شده است که از روی عادت  قبل از خارج شدن از خانه سراغ گوشواره، دستبند و گردنبند خود می‌روند.

به طور کلی میشه گفت زیور آلات به بخشی از زندگی ما تبدیل شده است و نشان‌گر استایل شخصی و مدی هستش که بهش علاقه داریم و اون را دنبال میکنیم و باعث  شده اطرافیانمون سبک زیورالاتی که استفاده میکنیم را جزئی از شخصیت ما به حساب بیارن  و ما را به اون شکل دوست داشته باشند.

سوالی که به وجود میاد این هست که چرا این اتفاق افتاده است؟ چرا زیور آلات به بخش مهمی از زندگی ما تبدیل شده به طوری که حاضریم مبلغ زیادی رو برای این آثار هنری کوچک و زیبا بپردازیم؟

آیا دلیلی وجود دارد که چرا ما دوست داریم از زیور الات استفاده کنیم؟

قبل از پاسخ به این سوال میخواهیم شما را با هرم نیاز مازلو آشنا کنیم

هرم مرتبه نیازهای مازلو

در اوایل سال های 1940، یک روانشناس به نام آبراهام مازلو با معرفی یک هرم که بر اساس سطح مختلف نیاز های انسان بود، سعی کرد تا تمامی نیاز های یک انسان را برای توضیح بهتر ساده سازی کند و به تصویر بکشد و برای اولین بار موضوعی با عنوان سلسله مراتب نیاز ها شکل گرفت. هرم مازلو سلسه مراتب نیاز های انسان را به پنج طبقه تقسیم کرده است؛ که با نیاز های فیزویولوژی در پایین آن شروع و با نیاز های خود شکوفایی(کمال گرایی) در بالای هرم تمام می شود.

اگر از هرم مازلو برای پیدا کردن جواب سوالمون استفاده کنیم میتونیم بفهمیم که علت استفاده از زیور آلات در طبقه های مختلف این هرم قرار دارد و به خاطر نیاز های مختلف ما هستند.

طبقه سوم هرم(عشق و احساس تعلق)

طبقه عشق و احساس تعلق

همان طوری که توی مقاله قبلی توضیح داده شد، قرن ها پیش استفاده و کاربرد زیور آلات متفاوت بوده و یک راه برای جذب جنس مخالف و یا هدیه دادن به همسرانشان به حساب می آمد.

امروزه نیز در روز های خاص (مانند تولد، سالگرد ، ولنتاین و… )تاریخ هایی هستند که ما برای نشان دادن عشق و علاقمون به کسانی که دوستشون داریم به آن ها هدیه می‌ دهیم که پیام پشت این هدیه دوستت دارم است.

به دلیل اینکه هدیه دادن از روی عشق و علاقمه به کسی هست، می توان این کار را در طبقه‌ی عشق و تعلق از سلسله نیاز های مازلو قرار داد، که از مهم ترین نیاز های هر شخص است.

از دیدگاهی دیگر، گاهی ما زیور الاتی را استفاده می‌کنیم که مد شده‌اند و هنرپیشه ها و سلبریتی های مختلف از آن مدل استفاده می‌کنند. ما این موقع ها به این علت از زیور آلات استفاده میکنیم که احساس متعلق بودن و نزدیک بودن به اون هنرپیشه و اون قشر از مردم رو بکنیم که ایده آل ما هستند و دوست داریم مشابه آن ها باشیم و. جذاب به نظر بیایم

به خاطر این دو دلیل می توان استفاده از زیورآلات را در طبقه‌ی عشق و تعلق از سلسله نیاز های مازلو قرار داد، که از مهم ترین نیاز های هر شخص است.

برای خواندن ادامه‌ی این مطلب در نوشته‌ی بعدی همراه ما باشید

 


نظر بدهید

*

code